Home O škole Ze života školy VEX IQ CHALLENGE RINGMASTER 26.6.2018
VEX IQ CHALLENGE RINGMASTER 26.6.2018
Středa, 27 Červen 2018 07:57

 

VEX IQ CHALLENGE RINGMASTER 26.6.2018

 

V průběhu školního roku 2017/2018 oslovil, na základě našich výsledků v robotických soutěžích, naši školu regionální zástupce společnosti AV Media, zda-li bychom se nechtěli zúčastnit soutěže robotů VEX IQ CHALLENGE RINGMASTER. Bylo to pro nás výzva, ale dosud jsme nic takového nedělali a ani jsme neměli potřebné vybavení. Slovo dalo slovo a AV Media nám zapůjčila nejen 2 stavebnice robotů VEX IQ SuperKit, ale i hrací pole a hrací elementy.

Od počátku bylo rozhodnuto, že se stavebnicemi budeme pracovat v kroužku Robotika. Příprava nebyla vůbec jednoduchá a už vůbec ne trvalá. Žáci obou týmů byli nejprve na praxi, později na vodáckém kurzu, jeden robot dorazil se zpožděním a druhého nefungoval ovladač a musel být reklamován a nový dorazil necelých 10 dní před soutěží. Také programování robotů pro autonomní jízdy nebylo pro naše žáky vůbec jednoduché, roboty bylo nutno naprogramovat v pro ně neznámém programovacím jazyku.  Týmy měly být původně tříčlenné, ale nakonec z různých důvodů se na startu soutěže ocitly dva dvoučlenné týmy. Stájová jednička – tým xPoWa ve složení Ondřej Hammer a Jan Kusý a stájová dvojka – tým Papuánská ještěrka ve složení Daniel Čirip a Martin Lédl.

Protože jsme neměli se stavbou robota z této stavebnice vůbec žádné zkušenosti, nastalo období studia internetu a studování cizích konstrukcí ze zahraničních materiálů. Nakonec se podařilo objevit poměrně zdařilou konstrukci chapadla, ale video bylo poměrně nekvalitní, takže jsme měli funkci, hrubý tvar a zbytek byl v rukách stavitelů. Po několika stavebních pokusech a opětném rozebrání vykrystalizovaly dvě podobné konstrukce, které se při tréninku ukázaly jako životaschopné. Horší to bylo s programováním. Robot si občas dělal, co chtěl, občas si dal i pauzu na spaní a 60s je hodně málo času. Takže bylo rozhodnuto, robot, resp. oba roboti, pojedou na 35 bodů jistých v autonomním režimu a .... Snad to vyjde.

Vlastní závod probíhal na dvou stagích – na hlavní se jela tzv „ Skupinová výzva" – kolaborace (spolupráce) s cizím týmem a na vedlejší scéně se pak jeli „Výzvy dovednosti robota", kdy v jednom případě jel tým sám s ovládáním a ve druhém případě v autonomním režimu.  Naší věkovou kategorii čekala nejdříve vedlejší scéna a hlavní závod až nakonec. Trošku byl šum v organizaci, takže některé věci jsme se dozvídali až v průběhu, dost se čekalo a různě se posouvali časy. Robot prvního týmu v trénincích šlapal jak má, dokonce i autonomní jízda byla, tak jak byla naprogramována, robot druhého týmu na ovladač fungoval dobře, ale na autonomní program stávkoval. Takže hurá a jde se závodit.

Na jízdu „Dovednosti robota s ovládáním" nastupoval náš tým 1 (xPoWa)  jako třetí v pořadí. První se se ujal řízení Honza a ve 30s ho vystřídal Ondřej. Svojí jízdou si vysloužili doslova Standing Ovation. A také bylo proč. Po sečtení výsledků kola, a to někteří jeli i opravné jízdy, nadělil druhému v pořadí rozdíl 60 bodů. Svoji jízdu vyhráli se skóre 134 bodů, což bylo nejlepší skóre dne, druhé nejlepší skóre pak bylo 73 bodů. Tým 2 (Papuánská ještěrka) se také neztratil a skončil na 3 místě. Kluci se pokoušeli o opravu, ale dostal se jim kroužek pod podvozek a druhé hodnocení bylo horší. Následovali autonomní jízdy. Robot Týmu 1 sice dobře odstartoval, po cestě si dal 5 vteřin šlofíka, excelentně vyhodil kroužky ze startovacích kolíků, ale sklouzl po kroužku a netrefil odjištění druhé pojistky 20b zásobníku. Druhá jízda byla jak přes kopírák. Takže jen za 15b. Součet bodů v těchto dvou kolech i tak s přehledem stačil na první místo.

Druhému týmu se nedařilo, robot si postavil hlavu a navíc se po cestě rozpadal. Druhý tým skončil na krásném 5. místě.

Naše lišta na vyhazování kroužků se tak líbila, že ji týmy, které ještě nesoutěžili, urychleně montovaly na své roboty.

Zbývala hlavní soutěž – „Skupinová výzva". Týmy byly vylosovány ve dvojicích do tří skupin, takže každý tým měl před sebou 3 jízdy a pokaždé s jiným spoluhráčem, týmy se musely mezi sebou domluvit na taktice a body si rozdělily. Oba týmy měli štěstí na spoluhráče, i když tým 1 měl asi lepší týmy. Po odjetí 3 kol, bylo vybráno 6 nejlepších týmů k ještě jednomu zápasu a hned v první čtveřici byli oba naše týmy, což znamenalo, že patříme určitě mezi 6 nejlepších.

Už jsme skoro očekávali vyhlášení výsledků, když bylo oznámeno, že některé týmy musí závod opakovat z důvodu rovnosti bodů. Tentokráte 4 týmy – a oba naše v této čtveřici. Závod oběma týmům vyšel a čekalo se na hlavní výsledky.

A vítězem se stává v kategorii Junioři .....

Výzva dovedností robota – tým xPoWa – SSŠMEP, s.r.o.,  Most

Skupinová výzva  – tým xPoWa – SSŠMEP, s.r.o.,  Most

Celkový vítěz s titulem „Ringmaster 2018"  – tým xPoWa – SSŠMEP, s.r.o.,  Most    (historicky první Ringmaster – vítěz VEX IQ Challenge v České republice v kategorii Junioři)

3x na bedně, 3x pohár a pro školu ceny: All-In-One PC v hodnotě téměř 30 000Kč a Stavebnice VEX EDR v hodnotě téměř 40 000 Kč (mimochodem stavebnice již pro velké zahraniční závody robotů v Evropě i USA)

Druhý tým

Výzva dovedností robota – tým Papuánská ještěrka – SSŠMEP, s.r.o.,  Most – 5.místo

Skupinová výzva  – tým Papuánská ještěrka – SSŠMEP, s.r.o.,  Most – pravděpodobně 2. až 4. Místo (v tento okamžik ještě nejsou oficiální výsledky pro další pořadí)

Oběma týmům blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.


Ing. Josef Haba

 

  MicrosoftDreamSpark       stredniroku banner     kamnavejsku
 logo-projekt-scuba facebook-logo akreditace_strediska logokmu-200 idea boinc_logo

statni-maturita-logo


Založeno na Joomla! | ©SSŠMEP 2011 | XHTML and CSS.